Follow my blog with Bloglovin

czwartek, 25 czerwca 2015

Mechanizm uzależnienia



   Uzależnienia potrafią być niezwykle groźne. To wiadomo nie od dziś. Człowiek w środku czuje, że coś jest nie tak i szuka sytuacji, rzeczy lub czynności, która pomoże mu przestać odczuwać ten niepokój. Czy można wtedy oczekiwać, że będąc rozdarty w środku, postara się zachować racjonalne myślenie i zrozumie, że rozładowanie tych emocji za pomocą obżerania się, picia albo innych używek jest tylko pogłębianiem problemu? No jasne, że nie. 
   Przypomina to sytuację, kiedy kogoś boli ząb. Zamiast iść do dentysty i rozwiązać problem, łyka tabletkę przeciwbólową. Zabawne? Do momentu, kiedy nie zetkniemy się z podobną sytuacją w swoim życiu. 
  Schemat powstawania uzależnienia jest w miarę prosty i większość ludzi wie, w jaki sposób się to dzieje. Co ważniejsze, ten sam schemat, może pomóc nam w wydostaniu się z uzależnienia. 
Oto on:

1. Nieuświadomione, przykre emocje, zostają ukryte gdzieś w podświadomości.

2. Następnie rodzi się "dziwny" lęk, z którego obecności człowiek zdaje sobie sprawę dopiero po jakimś czasie. 

3. Źródło tego lęku, jest tak głęboko ukryte, że nie ma pojęcia o jego istnieniu, ale wyczuwa skutki, jakie wytwarza tj. smutek, strach. Z pozoru wydają się być nieuzasadnione, ale ich źródło leży poza zasięgiem świadomości.

4. Aby ukoić złe emocje, szuka czegoś, co pomoże je stłumić. Niektórzy sięgają po alkohol, inni idą na zakupy, albo szukają uspokojenia w objadaniu się ciastkami. Są to zachowania kompulsywne, czyli takie, nad którymi człowiek nie ma kontroli i czuje się zmuszony, żeby je robić, mimo, że te działania mogą przynieść negatywne skutki.

5. Wtedy człowiek zauważa, ze te działania się sprawdzają. Chwilowo, bo chwilowo, ale zawsze. Coś jak tabletka przeciwbólowa. W podświadomości zapisuje się błędny schemat " To podziałało. Kiedy jestem smutny, warto to robić, bo przynosi ulgę".

6. Często jest tak, że umysł wymyśla fałszywe argumenty, dla których człowiek nie powinien z nich rezygnować (Dzięki temu jestem szczęśliwy, więc muszę to robić).

7. Takie myślenie często przeszkadza rozróżnić, co człowiek uzależniony, faktycznie powinien zrobić, a co jest zachowaniem kompulsywnym, co jest o tyle istotne, że każde zachowanie kompulsywne, w efekcie prowadzi do autodestrukcji.

8. Zwykle bywa, że skutki tych zachowań, wpływają na najbliższe otoczenie osoby uzależnionej. Cierpi na tym jego rodzina, znajomi. Rodzą się konflikty, rozpadają związki.. Z jednej nieszczęśliwej osoby, w efekcie mamy grupę nieszczęśników. Dodatkowo alkohol i inne używki powodują szkody w organizmie.

9. I tutaj najważniejszy punkt, od którego należałoby zacząć leczenie uzależnienia. Trzeba uświadomić sobie wszystkie zachowania kompulsywne, obalić fałszywe przekonania, a potem znaleźć prawdziwą ich przyczynę, głęboko zakopaną w podświadomości.


Ale przede wszystkim, trzeba samemu przed sobą przyznać się, że jest się uzależnionym. Nie można walczyć z czymś, z czego istnienia nie zdajesz sobie sprawy. Dlatego warto zdobyć się na szczerość, gdy w grę wchodzi własne, szczęśliwe życie.


Inspiracją do tego posta była książka Beaty Pawlikowskiej "Teoria Bezwzględności". Nie tylko zwiedzaniu świata, ale również o podróżowaniu po wnętrzu człowieka. Warto przejrzeć, jeśli ktoś będzie miał okazję. ;)


Do następnego czytania, 
Trzymaj się,

Konrad


6 komentarzy:

  1. Nie sadziłem ze Beata Pawlikowska w swoich ksiązkach podejmuje się tematow rozwojowych, do tego przedstawiając je w dojrzały sposob. Konrad w artykule podjął sie bardzo ważnej rzeczy. W mniejszych miejscowościach tego może tak nie widać ale skala roznego rodzaju uzależnień wzrosla niebywale w stosunku do 10-15 lat temu. Mowi się że spadło spozycie alkoholu .. ale nikt nie mowi o ile wzrosło kozystanie z roznego rodzaju używek począwszy od tak wychwalanej marichuany przez euforyki po ciezkie np mefedron itp. Trzeba tez doliczyć innego rodzaju uzaleznienia jak pornografia czy calodniowe bezsensowne serfowania po internecie i nam wyjdzie potężny kociołek Panoramixa Niestety w tym wypadku nie będący źrodłem mocy i nie pchajacy nas do osiagniecia szczescia i realizacji celow w zyciu .. a do zagubienia jego wartosci i stania sie niekompetentna jednostka ograniczonego myslenia. Jak nigdy wcześniej musimy być czujni i miec się na baczności .. wiele ludzi chce na nas zarobić. Pamietaj jednak ze nawet gdy juz wejdziesz w bagno jest ciezko ale da sie wyjsc z wszystkeigo o czym swiadczy wiele biografii osob. ktorzy potrafili bedac na samym dnie jednak sięgnąć szczytu.
    Tu w linku udostępniam wywiaz z jedna z takich osob Andy-m Harrington-em który będąc w pewnym momencie zycia ćpunem bez pieniedzy potrafił wziąść się za siebie i stać spełnienionym człowiekiem i milionerem ! Poprostu trzeba sobie zdac sprawe i ogarnąć !:)

    https://www.youtube.com/watch?v=tRzluin5Wik

    OdpowiedzUsuń
  2. Dobrze wiem, jak to jest żyć z osobą uzależnioną. Nie należy to do najłatwiejszych zadań, ale postawiłam mężowi ultimatum, że albo terapia alkoholowa, albo odchodzę. Wybrał prywatny ośrodek, gdzie specjaliści ułożyli mu indywidualną terapię. Teraz jest zdecydowanie lepiej, ale raz na jakiś czas nadal uczęszczamy razem w spotkaniach dla alkoholików.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawie opisany temat. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Uzależniania to zło XXI wieku. Wiem co mówię, ponieważ mój tata walczy z uzależnieniem. Aktualnie przebywa w ośrodku uzależnień od narkotyków. Pobyt jak na początku był dla niego straszny. teraz jest troszkę lepiej, ale do pokonania nałogu jeszcze długa droga.

    OdpowiedzUsuń
  5. Faktycznie takie kwestie są bardzo ważne i moim zdaniem również czasami po prostu warto jest udać się do specjalisty po pomoc. Ja z powodzeniem uczęszczam do poradni psychologicznej https://psycholog-ms.pl/ i myślę, że jest to jest jedno z lepszych rozwiązań.

    OdpowiedzUsuń
  6. Faktycznie czasami niestety nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z naszymi problemami i ja jestem zdania, że w takiej sytuacji na pewno dobrze jest wiedzieć gdzie szukać pomocy. Muszę przyznać, że dobrym wyborem jest udanie się do psychologa http://www.terapiapoznan.pl/ gdzie na pewno znajdziemy właściwą dla nas pomoc oraz wsparcie.

    OdpowiedzUsuń